Cookie Consent by PrivacyPolicies.com

Hírek

2025.11.16

A „Sárvári Városerdő” fejlesztési munkáinak 2025. évi eredményeit mutatták be egy sajtótájékoztatóval egybekötött faültetés keretében november 4-én. Sárvár belterületén, a Vadkert körút és a Csónakázó-tó által határolt 4 hektáros erdőterület fél hektáros erdőfoltját érintette a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete által végrehajtott fejlesztés.

Bemutatták a „Sárvári Városerdő” fejlesztési eredményeit

A „Sárvári Városerdő” fejlesztési munkáinak 2025. évi eredményeit bemutató sajtótájékoztató házigazdája Dr. Borovics Attila, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete főigazgatója volt. Mint mondta, az első ütemben a rendelkezésre álló 4 hektáros területen egy gyalogutat alakítottak ki, hogy sétálható legyen a terület, ennek fél hektárján pedig 14 fafaj 300 dobozos csemetéjét is elültették. 

- A munkálatokkal olyan sokszínű és ellenálló erdő alapjait teremtettük meg, amely képes együtt változni a klímával, és még unokáink idejében is árnyékot és friss levegőt nyújt, és otthont ad számos élőlénynek – húzta alá Dr. Borovics Attila.

Sárvár Város Önkormányzata képviseletében Kondora István polgármester kiemelte, hogy ezzel a beruházással folytatódhatott a város „zöld tüdejének” a megújítása, és köszönetet mondott minden résztvevőnek.

A klímaváltozás kihívásaira olyan természetalapú megoldásokkal kell válaszolni, mint amilyen az erdőtelepítés – jelentette ki Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a sárvári sajtótájékoztatón.

Zambó Péter úgy fogalmazott: az olyan zöldterületek, mint a Sárváron – egy országos mintaprogram első helyszínén – megújított erdőrészlet, nem csupán esztétikai értékkel bírnak, hanem ökoszisztéma-szolgáltatásokat nyújtanak: hűtik a várost, szűrik a levegőt, vizet tartanak vissza, és szén-dioxidot kötnek meg.

Elmondta, az Agrárminisztérium által indított városerdő-fejlesztési program egy szakmailag megalapozott, hosszú távra tervezett klímaalkalmazkodási beavatkozás-sorozat, amely az erdészeti kutatások legfrissebb eredményeire és a helyspecifikus szakértelemre épül.

Hozzátette: a programot az Energiaügyi Minisztériummal együttműködve az ország szén-dioxid-kvóta bevételeiből finanszírozzák, öt helyszínen: Budapesten, Balatonfüreden, Kecskeméten, Sárváron és Tatán alakítanak ki egy-egy mintahelyszínt helyi erdész szakemberek munkájára alapozva.

Bemutatták a „Sárvári Városerdő” fejlesztési eredményeit

Zambó Péter hangsúlyozta: Sárvár különösen méltó helyszíne az első mintaprogramnak, hiszen a városban működik a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete, amely az erdészet terén az ország egyik legfontosabb kutatási és innovációs központja.

- Az elültetett 300 konténeres csemete – köztük kocsányos és kocsánytalan tölgy, mezei juhar, szil, madárcseresznye és más őshonos fajok – nemcsak biológiai változatosságot képviselnek, hanem a fenntarthatóság szimbólumai is egyben. Az egyedi védelem, a gondos talajelőkészítés és az ápolási munkák mind azt a célt szolgálják, hogy ez az erdő ne csak túléljen, hanem gyarapodjon – mondta Zambó Péter államtitkár.

A Soproni Egyetem rektora, prof. Dr. Fábián Attila kiemelte, hogy egy olyan zöld egyetem, mint a soproni, számára kiemelten fontosak ezek a klímavédelmi fejlesztések. Örülnek, hogy együttműködhetnek Sárvárral, és nyitottak a más településekkel való közös munkára is, hogy együtt csökkenthessék a klímaváltozás negatív hatásait, amíg nem késő.

Ágh Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára, a térség országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az elmúlt tíz évben az önkormányzattal közösen sokat tettek azért, hogy a kiváló adottságokkal rendelkező, Vadkert Major és Vadkert körút által határolt terület – amelyen a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő, továbbá több szálloda is található – valóban Sárvár "zöld szíve" lehessen.

Megújították a Csónakázó-tavat, futókör, sétányok, kerékpárutak és játszótér épült a területen – sorolta. Hozzátette: a munkát folytatják tovább, napirenden van a Sárvár Aréna mögötti területen egy kertvárosi szabadidőpark létrehozása is.

Dr. Borovics Attila, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete főigazgatója végezetül elmondta, hogy már meg is nyílt a lehetőség a „Sárvári Városerdő” projekt folytatására.

További híreink

Megnyílt a Sárvár Kincsei Kézműves Bolt

2026.06.21

Megnyílt a Sárvár Kincsei Kézműves Bolt a sárvári Tourinform irodában. A projekt célja a kézművesség népszerűsítése, helyi termelők és kézművesek termékeit vásárolhatják meg a sárváriak és a városba látogató turisták.

Tovább...

Azbeszt - Négy utca felületi zárást kapott a Hegyközségben

2026.06.21

Sárváron több azbeszttel szennyezett területet is feltártak a vizsgálatok. Az önkormányzat első intézkedéseként négy hegyközségi utcában készíttetett felületi zárást, ezzel saját forrásból megkezdte a beavatkozást. Háromrétegű bitumenemulziós felületi zárást kapott a Tölgyfa utca, a Hegytető utca, az Újhegy és az Ostffyasszonyfai utca egy-egy szakasza.

Tovább...

Augusztus 30-án lesz az időközi választás Sárváron

2026.06.10

Augusztus 30-án időközi önkormányzati képviselő-választást tartanak Sárvár 04. számú egyéni választókerületében. A választás kitűzéséről a Sárvári Helyi Választási Bizottság döntött június 2-i ülésén. A testület egyúttal megállapította a választási eljárás legfontosabb határidőit és határnapjait is, amelyek a választás lebonyolítását szabályozzák.

Tovább...

Pedagógusnapi köszöntés a Városházán

2026.06.08

Pedagógusnap alkalmából rendezett ünnepséget Sárvár Város Önkormányzata június 5-én a Városházán. Az eseményen a város oktatási, nevelési és kulturális intézményeiben dolgozó pedagógusok, oktatók és szakemberek munkáját ismerték el önkormányzati kitüntetésekkel, aranyoklevelekkel és emlékérmekkel.

Tovább...

Sárváron is fellobbant az összetartozás tüze

2026.06.08

A nemzeti összetartozás napján Sárváron több helyszínen is megemlékeztek a trianoni békediktátum aláírásának 106. évfordulójáról. A Várparkban és Lakatos József festőművész műtermének udvarán is fellobbant az összetartozás tüze, amely a magyarság egységét, közös örökségét és a béke iránti elkötelezettséget jelképezi.

Tovább...

Gálaműsorral zárult a Nádasdy iskola jubileumi emlékéve

2026.06.08

Nagyszabású gálaműsorral zárult a Sárvári Nádasdy Tamás Általános Iskola fennállásának 50. évfordulója alkalmából szervezett jubileumi emlékév. A május 29-i ünnepségen egykori és jelenlegi pedagógusok, diákok, öregdiákok, szülők és támogatók együtt idézték fel az iskola elmúlt öt évtizedének meghatározó pillanatait. Az esten köszöntők, művészeti produkciók és kiállításmegnyitó várta a vendégeket.

Tovább...