Cookie Consent by PrivacyPolicies.com

Hírek

Újabb szentek kerültek a Szent László-templom üvegablakaira

2026.02.08

A 2025-ös év utolsó napjára visszakerültek helyükre a Szent László-templom tisztításon, restauráláson, javításon átesett ólomüveg ablakai, valamint 4 teljesen új, figurális ólomüveg is. A templom homlokzatát érintő felújításról Várhelyi Tamás plébánost kérdeztük.

Újabb szentek kerültek a Szent László-templom üvegablakaira

- Nagy örömünkre szolgál, hogy az elmúlt évben sikerült elindítanunk a Szent László-templom homlokzatának teljes felújítását, és ebbe beletartozik a festés, a kőművesmunkák és az 1926-ban készült ólomüveg ablakok felújítása és cseréje is, amelyeket – az előző szolgálati helyemről már jól ismert - Marjanovic Straja ólomüveg restaurátor és tervező készített el, így méltó módon készülhetünk a 100 éves jubileumra – mondta el Várhelyi Tamás plébános.

A nyár folyamán elvitték a homlokzati ablakokat, speciális védőkeretek kerültek a helyükre, amelyek meg is maradtak a december végi visszahelyezéskor is, mert védelmet nyújtanak a külső behatások ellen.

- Önerőből és felajánlásokból tudtuk a homlokzati ólomüveg ablakok mintegy 12 millió forintos felújítását finanszírozni. A főbejárati homlokzaton a két üres mező helyére figurális ablakok kerültek, amelyek Keresztelő Szent Jánost és Szent Kristófot ábrázolják. Szeretnék ezekért köszönetet mondani a donátoroknak, Vörös Jánosnak és Wimmer Roland korábbi plébánosnak, dömölki címzetes apátnak, és mindenkinek, aki kisebb nagyobb összeggel segített. A sekrestyében lévő két ólomüvegablakot is sikerült kicseréltetni figurálisra, itt kapott helyet Assisi Szent Ferenc – egy névtelen felajánlónak köszönhetően – és Szent Tarzíciusz, a ministránsok védőszentje – tudtuk meg Várhelyi Tamástól.

A centenárium kapcsán a kórusajtón található ólomüveg ablakba egy 100. évfordulós logót terveztek, teljesen felújították a Szent Cecíliát ábrázoló ablakot, a kereszt formájú ólomüveg ablakokat és a főbejárat feletti „IHS” monogramos ablakot is.

- Szeretnénk folytatni a centenárium kapcsán a mintegy 60 négyzetméternyi üvegablakok felújítását, a templomban erre a célra perselyt is helyeztünk ki. Az üres ablakokra keresünk mecénásokat, felajánlásokat, illetve ahogyan annak idején 1-1 üvegablakot magánszemélyek, családok, közösségek megfinanszíroztak, az ő leszármazottjaikat is szeretnénk megszólítani a 100 év távlatából, ha módjukban áll az ősök felajánlásának mai restaurálását, javíttatását támogatni, azért hálásak lennénk! – zárta gondolatait Várhelyi Tamás plébános.

További híreink

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

2026.08.28

Sárvár Város Önkormányzata pályázatot hirdet a kizárólagos tulajdonában lévő Sárvári Gyógyfürdő Kft. (9600 Sárvár, Vadkert utca 1. cégjegyzékszám: 18-09-104337) ügyvezető igazgatói munkakörének betöltésére.

Tovább...

Szeptemberben lesz az éves eboltás

2026.08.26

Szeptember 12-én lesz az éves eboltás Sárváron. Dr. Szerémi Zoltán állatorvos tájékoztatása szerint az eboltást a korábbi évekhez hasonlóan a város négy pontján tartják meg.

Tovább...

Augusztus 20. - Államalapításunk és városunk ünnepe

2026.08.25

Az idei évben augusztus 20-21-én Sárvári Folk- és Várfesztiválra hívták az érdeklődőket a Nádasdy Kulturális Központ munkatársai.

Tovább...

Hálaadó szentmisén köszöntötték a Szent Miklós Plébánia új lelkipásztorait

2026.08.12

Hálaadó szentmisén köszöntötték Aigner Géza plébánost és Rákos József káplánt a Szent Miklós-templomban. Az új lelkipásztorok augusztus 1-jén kezdték meg szolgálatukat a plébánián. A szentmisén az egyházközség, a katolikus iskola és Sárvár Város Önkormányzata képviselői is üdvözölték őket.

Tovább...

Szlovén példák inspirálják Sárvár turisztikai fejlesztését

2026.08.12

Sárvár Város Önkormányzata, a Nádasdy Kulturális Központ és a Pannon Business Network képviselői szakmai tanulmányúton jártak Szlovéniában. A DanubeCrafts projekt keretében a turisztikai együttműködés, a desztinációmenedzsment, valamint a kulturális örökség digitális és élményszerű bemutatásának jó gyakorlatait ismerték meg.

Tovább...

Takarékossági intézkedések Sárváron

2026.08.01

A tartós hőség és a Duna rekord alacsony vízállása miatt energiaellátási krízis alakulhat ki Magyarországon. Sárvár Város Önkormányzata felelősen áll a rendkívüli helyzethez, ezért takarékossági intézkedéseket vezet be mind az áram-, mind a vízfogyasztás vonatkozásában.

Tovább...