Hírek
Megemlékezés a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján
2025.02.09
1945. január 27-én szabadult fel az auschwitzi haláltábor, ennek emlékére 2005-ben az ENSZ Közgyűlése január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította. A felszabadulás 80. évfordulóján hazánkban és szerte a világban megemlékezéseket tartottak. Sárváron is fejet hajtottak az elhurcolt zsidók emlékére,
Kondora István, Sárvár polgármestere és Takács Zoltán Bálint, a Nádasdy Kulturális Központ igazgatója, történész helyezte el az emlékezés lángját a Várparkban álló holokauszt emlékműnél a 80 éves évfordulón. A kulturális központ munkatársai pedig emlékező köveket tettek Gaál Tamás szobrászművész alkotásához. Az emlékművet Lichtenstein Alíz sárvári holokauszt túlélő és Sárvár Város Önkormányzata állíttatta 1996-ban a Sárvárról elhurcolt zsidók emlékére.
- Magyarország német megszállása, 1944. március 19-e után néhány hónappal, júniusban megkezdődött a magyar állampolgárságú zsidók deportálása, mely Sárvárt két szempontból érintette. Egyrészt a Sárváron élő zsidók gettókba zárásáról, majd azok részbeni kiürítése, 1944. június 29-e után a selyemgyári gyűjtőtáborba szállításáról, végül Auschwitzba deportálásáról van szó, ahonnan alig tértek vissza. Másrészről pedig a vidéki gettókból koncentrációs táborba szállított zsidók átmeneti elhelyezéséről a selyemgyári internálótáborban – mondta el Takács Zoltán Bálint történész, aki hozzátette: innen legalább hat deportálásról tudunk, az elsőre 1944. május 19-én, az utolsóra augusztus 4-én került sor.
Kondora István polgármester kiemelte, hogy kötelességünk emlékezni és az újabb generációkat emlékeztetni, hogy hasonló szörnyűségek soha többé ne történhessenek meg.
Takács Zoltán Bálint történész arról is szólt, hogy Sárváron a második világháború idején több mint 700 zsidó magyar állampolgár élt, a járási adatokkal kiegészítve a szám eléri a 900 főt. Sárváron két gettót hoztak létre, egyiket a Zrínyi utcától keletre, a cukorgyári lakások felhasználásával, a másikat pedig lényegében a mai Posta téren, kifutással a Deák Ferenc utcára. Ide zsúfolódtak össze 1944. május 10-én pár óra leforgása alatt a sárvári zsidók, akiket még a következő napokban követtek a járási zsidó családok. Sokszor 15-20 főre jutott egy szoba. A kijárás szigorú szabályok alá esett, lényegében tilos volt. Az üzleteket, az árukészletet adminisztratív indoklással elvették.
További híreink
Ütemterv szerint halad a hegyközségi körfogalom építése
2026.03.30
Ütemterv szerint halad a kivitelezés a hegyközségi körforgalomnál, ahol ideiglenes forgalomterelést építettek ki. A kereszteződés Ostffyasszonyfa felé vezető ágát az első 100 méteres szakaszon teljesen lezárták, ez az ág az építkezés befejezéséig nem használható.
Tovább...Elkészült a Flex előtti kerékpárút
2026.03.30
Elkészült a Sárvár és Csénye közé tervezett kerékpárút mintegy 200 méter hosszú szakasza, Kondora István polgármesterrel és Ágh Péter országgyűlési képviselővel jártunk a helyszínen.
Tovább...Ülésezett a sárvári képviselő-testület
2026.03.30
Megtartotta márciusi ülését a sárvári képviselő-testület, ahol a fő napirendi pontok az önkormányzati tulajdonú cégek üzleti tervei voltak, továbbá bejelentették, hogy a Sárvári Városgondnokság Nonprofit Kft. 443 millió forintot nyert a távhőrendszer fejlesztésére.
Tovább...Fogadóórát tart Dr. Máhr Tivadar alpolgármester
2026.03.26
Fogadóórát tart Dr. Máhr Tivadar alpolgármester április 1-jén, szerdán 15:00 – 16:30 óráig. Dr. Máhr Tivadart megkereshetik ezen időtartamban a Sárvári Közös Önkormányzati Hivatalban lévő irodájában és telefonon, a 06 95 323 555-ös telefonszámon.
Tovább...Négy sárvári vehetett át állami kitüntetést nemzeti ünnepünkön
2026.03.23
Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából állami kitüntetéseket adtak át Budapesten. Példaértékű tevékenysége elismeréseként Takács Zoltán Bálint, Talabér Csaba, Szélesi Attila és Horváth Zsolt részesült kitüntetésben.
Tovább...Négy sárvári részesült megyei kitüntetésben a nemzeti ünnepen
2026.03.18
Ünnepi ülést tartott a Vas Vármegyei Közgyűlés Celldömölkön az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 178. évfordulója alkalmából március 13-án. Az eseményen átadták a vármegye által alapított díjakat és elismeréseket, négy sárvári is elismerésben részesült, akiket a város nevében Kondora István polgármester és dr. Szijártó Valéria címzetes főjegyzős köszöntött.
Tovább...






