Hírek
Ünnepi összeállítás készült március 15-e alkalmából
2021.03.15
1848 hősei megtanítanak bennünket arra, hogy kitartással és tenni akarással mindent el tudunk érni életünk során – fogalmazott Haller Ferenc, a sárvári TDM igazgatója március 15-i ünnepi beszédében, melyet a Sárvári Televízió közvetített.
Március 15-én a városi ünnepség elmaradt, helyette egy ünnepi összeállítást készített a Sárvári Televízió. Ünnepi beszédet mondott Haller Ferenc, a Sárvár Tourist & TDM Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, a korábbi évek ünnepi műsoraiból pedig egy válogatás készült.
Haller Ferenc ünnepi beszédében a '48-as forradalom hőseiről és a jelenkor hőseiről emlékezett meg.
Kedves ünneplő Sárváriak!
Rendhagyó az időszak!
Rendhagyó a megemlékezés!
És rendhagyó a beszéd is!
Egy dolog viszont örök. A tisztelet! Tisztelet a bátraknak! Tisztelet a hősöknek!
A 173 évvel ezelőtt élt hősök mellett azonban a mai hősökről sem szabad megfeledkeznünk.
Hiszen míg a márciusi ifjaknak országunk szabadságáért kellett megküzdeniük 1848-49-ben, addig a kor emberének a pandémiás helyzettel, az ezzel kapcsolatos félelmekkel, korlátozásokkal kell farkasszemet néznie, küzdeni a saját és családtagjai egészségének megtartásáért.
Ez, ha csak a 12 pontra tekintünk a bátor magyar forradalmároknak sikerült. Gondoljunk például a sajtószabadságra, a törvény előtti egyenlőségre vagy az unióra. És ahogy minden harc, sajnos ez is sok áldozattal járt, de függetlenségünket visszakaptuk.
Ehhez kell nekünk is rengeteg erő és kitartás, hogy ezt a mostani küzdelmet is minél hamarabb átvészeljük.
Ezért van szüksége a jelenkor hőseinek, a frontvonalban dolgozóknak is még egy kis bátorságra és kitartásra. Ezek az emberek a szabadságharcosokhoz hasonlóan élen járnak az önzetlenségben, hogy munkájukkal átsegítsenek mindenkit ezen a nehéz időszakon.
Hálával tartozunk a ’48-as forradalom hőseinek, akiknek a mai szabadságunkat köszönhetjük. Ugyanakkor a mai hősökről sem szabad megfeledkeznünk, hiszen a korlátozások ellenére mindent megtesznek azért, hogy a rendhagyó mégis normális mederben tudjanak zajlani a mindennapjaink.
A frontvonalban dolgozó emberek mindennap egy csodát tesznek ezzel, de ez elmondható mindannyiunkról, hiszen ahogy Deniz a „Csoda” című számában is énekli
Ha még nem láttál csodát most mesélek párat
Mert létezik olyan mit a szemeddel láthatsz
De lehet még látni a csodát csak figyeld
Egy anyuka a kezében szatyrokat cipel
Mert 8 óra munka után hazamegy és vacsorát főz
így nagy meccsen győz
Bár érmet nem kap, de ő is egy hős.
Csoda, hogy a mentős, tűzoltó, rendőr
életeket ment és lemond a pénzről
Az igazi hős nem Superman vagy Batman
A csoda ott él benned és bennem
Nem kell, hogy megmentsd az egész világot
Megteszik úgyis sok filmben a sztárok.
Ezért valamennyiünk nevében hatalmas köszönet jár nekik. A teljesség igénye nélkül a pedagógusoktól kezdve, a bolti eladókon át az egészségügyi dolgozókig mindenkinek, aki bármilyen aprósággal hozzájárul, ahhoz, hogy ebben az időszakban, ha máshogy is, de élni tudjunk és minél előbb túl tudjunk együtt lépni ezen a világjárványon.
Nekik szól Presser Gábor „Neked írom a dalt” című mindig aktuális slágere is.
Hé, te, aki az utcán újságot árulsz
És ötkor kelsz, zötyögsz villamoson, és
Éjjel tanulsz és fáj a szemed,
S a fáradtságtól a könnyed kicsordul,
Adj egy percet nekem az életedből!
Hé, te, aki nappal a dolgodat végzed,
Géped vezeted s hajtod magad
S embert gyógyítasz s gyereket tanítsz
S este fáradtan várod az álmodat,
Te is adj egy percet az életedből!
Hogy ezen időszakon túllegyünk apró dolgok, csodák összessége tud átlendíteni mindannyiunkat. Természetesen fontos a hit és a gondviselés is, hiszen a szabadságba vetett hit nélkül mit sem ért volna a forradalmárok lelkesedése, amely apró csodákkal, megerősítést nyert.
Gondoljunk csak arra, ha Vasvári Pál nem gesztikulál olyan hevesen Petőfiék lakásában Petőfi sétabotjával, akkor a szurony nem áll bele az ajtófélfába és mutat éppen Bécs felé.
Vagy, ha a forradalmárok nem „terveznek újra” és a bécsi hírek hallatára az eredetileg március 19-re azaz József napra tervezett forradalmat nem indítják el előbb.
Vagy, ha Landerer nem javasolja a nyomda elfoglalását („Én az erőszaknak ellen nem állhatok”) és megérzése alapján nem szerez be előre a megszokottnál háromszor több papírt, szintén másképp alakultak volna az események.
Ugyanúgy, ha Petőfi nem tudta volna a nyomdában fejből lediktálni a Nemzeti Dalt a nyomdásznak, vagy, ha Táncsics a kiszabadításának és a forradalom izgalmainak hatására nem alszik el egy szállodai szobában, ezáltal nem jelenik meg a Bánk bán színházi előadásán és Laborfalvi Róza nem improvizál és nem pont akkor csókolja meg Jókait és tűzi a szíve fölé a kokárdát.
A végtelenségig lehetne sorolni, aminek pont úgy és akkor kellett úgy történnie, ahogy történt. Mi ez, ha nem az isteni gondviselés. Apró csodák, apró jelek, amelyek mind megerősítették a márciusi ifjakat, hogy jókor vannak jó helyen és amit tenni szeretnének hazájukért, az bizony helyes.
Ez akkoriban sajnálatos módon háborút jelentett, amely rengeteg vérontással járt. Ugyanez a helyzet most is, hiszen egy modern kori háborúval nézünk szembe. S bár ennek a harcnak a miértjét és a végkifejletét nem tudjuk, mégis tegyük a dolgunkat egymásért, és Hazánkért. Akkor mielőbb túl leszünk ezen a nehézségen, mint felmenőink. S bárhogy alakul is az életünk, bármit is teszünk, a lelkiismeretünk tiszta, hogy amit ki lehetett hozni ebből a helyzetből, azt megtettük.
Ahogy a Republic együttestől is hallhatjuk:
Ezt a földet választottam
Ezt a Napot úgy akartam
Ide hívott az élet, itt ér utol a végzet
Ezt a földet választottam
Ezt a Napot úgy akartam
Minden álmot, minden képet
Minden arcot, minden szépet
Hazánkért, a családjainkért most is tennünk kell, mégpedig olyan formában, hogy rájuk és embertársainkra is vigyázunk, amíg szükséges, hiszen
A nagy szavak bár szépek
de senkiért még semmit nem tettek
de az, aki, az életedért akár a halállal szembe néz.
Döntsd el te, melyik mennyit ér!
Egy csillag vagy
Tizenötmillióból
a fényünk összeér
Egy csillag vagy
Tizenötmillióból
Neked ez mennyit ér?
Mondd, neked mit jelent, hogy annál nagyobb szeretet nincs
Mint ha másokért önként adnád az életed...
Írja a Kowalsky meg a Vega egyik zeneszámában. Ahogy tették ezt értünk elődeink is az 1848-49-es forradalom idején büszkén mondhassuk mi is Petőfivel:
Magyar vagyok. Büszkén tekintek át
A múltnak tengerén, ahol szemem
Egekbe nyúló kősziklákat lát,
Nagy tetteidet, bajnok nemzetem.
Európa színpadán mi is játszottunk,
S mienk nem volt a legkisebb szerep;
Úgy rettegé a föld kirántott kardunk,
Mint a villámot éjjel a gyerek.
És ez a legfontosabb, hogy egy ilyen nehéz időszakban összetartsunk, ami sajnos őszintén, nekünk magyaroknak néha nehezen megy, viszont ’48 hősei megtanítanak bennünket arra, hogy kitartással és tenni akarással mindent el tudunk érni életünk során. Ezért is nem feledhetjük el őket soha, valamint nem tekinthetünk csak hagyományként, tradícióként egyik legnagyobb nemzeti ünnepünkre és annak szereplőire, hanem próbáljuk meg őszintén és tiszta szívből átérezni, hogy mekkora dolgot is tettek értünk és országunk jövőjéért a forradalmárok és próbáljuk meg örökségüket még ha nehéz is, de méltó módon tovább vinni.
Szepsy Eleonóra versével zárom megemlékezésemet:
Nemzetiszín kokárdával
Ünnepelünk e napon.
Itt díszlik a szívem fölött,
Büszke vagyok rá nagyon.
Régen volt. A fiatalok
szabadságot akartak,
Jobb életet mindenkinek...
Énekeltek, szavaltak.
Szabadságharc lett belőle,
Odaveszett sok élet...
A hősökre emlékezünk,
Nekik zengjen az ének.
Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, jó egészséget kívánok! Vigyázzunk egymásra!
A március 15-i ünnepi összeállításban közreműködött a Sárvári Oratórikus Kórus, Monostori Patrik és a Ma'mint 'Ti Színjátszó Csoport.
További híreink
December 4-ig lehet pályázni a Bursa Hungarica ösztöndíjra
2024.11.04
Sárvár Város Önkormányzata 2024-ben is csatlakozott a felsőoktatási intézmények hátrányos szociális helyzetű hallgatói, illetőleg felsőoktatási tanulmányokat kezdeni kívánó fiatalok támogatására létrehozott Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat 2025. évi fordulójához.
Tovább...Kerékpáros bejárással adták át a világító kerékpárutat
2024.11.04
Kerékpáros bejárás keretében adták át a kertvárosi kerékpárutat október 24-én. A kertvárosi kerékpárút építésére a Gyöngyös -műcsatorna északi oldalán, a Vadkert körút és a Zuhogó utca között került sor pályázati forrásból. Rövid idő alatt nagyon népszerű lett világító aszfaltjával a sárváriak körében.
Tovább...Ülésezett a sárvári testület - Megalakították bizottságokat
2024.10.26
Október 24-én tartotta első rendes ülését a 2024-2029-re megválasztott sárvári képviselő-testület. A várost – immár negyedik polgármesteri ciklusát kezdve – ismét Kondora István polgármester vezeti, Sárvár alpolgármestere Dr. Máhr Tivadar.
Tovább...Az 56-os hősökre emlékeztünk
2024.10.25
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából október 22-én tartották a városi megemlékezést. Az ünnepi megemlékezésre megtelt a Kossuth tér.
Tovább...Tájékoztatás a kerti hulladék égetéséről
2024.10.16
Október 20-tól november 30-ig lehet az avart és a kerti hulladékot égetni Sárváron az önkormányzat környezetvédelemről szóló rendelete értelmében. Hétfőtől péntekig 8 órától 18 óráig lehet végezni az égetést a tűzvédelmi előírások betartásával, szélcsendes, csapadékmentes időben.
Tovább...Megalakult az új sárvári képviselő-testület
2024.10.13
Október 10-én tartotta ünnepélyes alakuló ülését a 2024. június 9-én megválasztott sárvári képviselő-testület a Nádasdy-vár dísztermében.
Tovább...